Autofacit

Kinesiska bilar

Xpeng och Lynk & Co i Sverige 2026

De två märken som representerar Kinas tvillingpar av 'tech-först' och 'affärsmodell-först'. Xpeng är en teknik-driven startup med starkt fokus på ADAS/autonom körning (Xpilot) och programvara, snarare än marknadsandelar. Lynk & Co är Geelys försök att bryta bilbranschens säljmodell: prenumeration i stället för köp, delande i stället för ägande. Båda märkena drar nytta av kinesiska produktionsskalfördelar men har olika värdepropositioner.

Från
399 900 kr
Nyregistrerat 2025
Xpeng cirka 900 bilar, Lynk & Co cirka 2 800 bilar 2025
Bilgaranti
5 år
Batteri: 8 år
Sverige sedan
Xpeng 2024, Lynk & Co 2020
Ägs av Xpeng: XPeng Inc.

Modellutbud och listpriser

5 modeller i Sverige 2026 — listpriser inklusive moms, exklusive tillbehör.

ModellTypFrånRäckvidd (WLTP)Kort om
Xpeng G6Elbil449 900 kr570 kmKupé-SUV, 800V, DC 280 kW, från 2025 volymmodell
Xpeng G9Elbil599 900 kr570 kmPremium-SUV, 800V, DC 300 kW
Xpeng P7Elbil549 900 kr576 kmSportsedan, konkurrent till Tesla Model 3
Lynk & Co 02Elbil399 900 kr445 kmKompakt-SUV, ersätter 01 sedan 2024; medlemskap 4 990 kr/mån
Lynk & Co 01 (utfasas)Laddhybrid429 900 kr71 kmPHEV, endast lager kvar 2026, prenumeration sedan 2020

Prisspann i sortimentet

Från billigaste till dyraste modell i Xpeng och Lynk & Cos Sverige-sortiment.

Listpriser i kronor för Xpeng och Lynk & Cos modellerLynk & Co 02: Listpris 399 900 kr. Lynk & Co 01 (utfasas): Listpris 429 900 kr. Xpeng G6: Listpris 449 900 kr. Xpeng P7: Listpris 549 900 kr. Xpeng G9: Listpris 599 900 krLynk & Co 02Lynk & Co 02 — Listpris: 399 900 kr399 900 krLynk & Co 01 (utfasas)Lynk & Co 01 (utfasas) — Listpris: 429 900 kr429 900 krXpeng G6Xpeng G6 — Listpris: 449 900 kr449 900 krXpeng P7Xpeng P7 — Listpris: 549 900 kr549 900 krXpeng G9Xpeng G9 — Listpris: 599 900 kr599 900 kr

Styrkor och svagheter

Styrkor

  • Xpeng: 800V-teknik, 10 → 80 % på 15 minuter, Xpilot-ADAS
  • Lynk & Co: prenumeration från 4 990 kr/mån (allt utom bränsle och trängselskatt ingår)
  • Lynk & Co: 60+ Club-lokaler i Europa, en form av lounge/kafé för medlemmar
  • Båda: Geely-koncernens tekniska pålitlighet

Svagheter

  • Xpeng har färre än 15 återförsäljare i Sverige — vidast i storstadsområdena
  • Xpilot-ADAS: aggressiv marknadsföring men i Europa inaktiverad från nivå 2 pga regelverk
  • Lynk & Co-prenumeration: 4 990 kr/mån = ~60 000 kr/år, dyrare än privatleasing av jämförbara bilar
  • Lynk & Co: modellutbud smalt, bara en modell aktiv (02) från 2025

Bäst för

Xpeng: tech-entusiaster i storstaden med krav på ultrasnabb DC-laddning och ADAS. Lynk & Co: personer som vill ha bil utan att äga (t.ex. temporärt boende i Sverige) och som utnyttjar prenumerations-flexibiliteten.

Service, verkstad och restvärde

Servicenät

Xpeng: 12+ Bilia-anläggningar 2026. Lynk & Co: eget verkstadsnät (7 orter) plus servicehämtning hos kunden.

Restvärde

Xpeng: för nytt för mätning; ligger sannolikt i BYD-klass (55 %). Lynk & Co 01 PHEV håller cirka 45 % efter 3 år — svagt jämfört med etablerade PHEV-alternativ. 02 EV är för nyligen lanserad.

Vanliga frågor

Vad är Xpilot och fungerar det i Sverige?

Xpilot är Xpengs eget adaptiva förarstöd — i Kina finns nivå 2+ funktioner (automatisk körfältsbyte, självparkering, hastighetsanpassning för trafikljus). I Europa och Sverige är många funktioner inaktiverade pga EU-regelverk kring Level 2+ ADAS. Kvarvarande system: adaptiv farthållare, körfältsassistent och kollisionsvarning — samma nivå som Volvo och Polestar erbjuder.

Är Lynk & Co-prenumeration ett bra val?

Beror på hur du använder den. 4 990 kr/mån för Lynk & Co 02 EV inkluderar bilen, försäkring, service och vinterdäck men inte laddning eller trängselskatt. Räknar du in det landar månadskostnaden på 6 000–7 000 kr — dyrare än privatleasing av jämförbar Volvo EX30 (5 500–6 500 kr/mån). Fördelen: möjlighet att pausa prenumerationen 30 dagar/år och att inte binda sig långsiktigt.

Vilken av dem har bättre restvärde?

Ingen data för Xpeng ännu (2024–2025 lansering i Norden). Lynk & Co 01 PHEV håller cirka 45 % efter 3 år, en av de sämsta i sitt segment. Skäl: PHEV med begränsad räckvidd, oklart kinesiskt varumärke och prenumerationsmodellen som skapar många ex-medlemsbilar samtidigt. 02 EV är för ny för bedömning men Geelys aktiva restvärdesgaranti (från 2025) borde stabilisera värdet.

Länkar

Andra kinesiska märken