Autofacit

Topplista per kaross

Bästa coupé 2026

Coupén är en krympande nisch: Audi lade ner A5 Coupé 2024 och Mercedes slog ihop C- och E-klass coupé till CLE. Kvar finns några riktigt bra bilar — och elbilarna gör att karossen inte längre behöver betyda hög skatt. Här är fem coupéer rankade på årskostnad. Ingen av dem finns i vår ordinarie katalog, så priser och förbrukning är tillverkarnas listvärden 2026 och visas som »ca«.

Billigast att äga
Toyota GR86
91 111 kr per år
Spann i klassen
91 111 kr114 243 kr
per år, 1 500 mil
Passar

Den som kör ensam eller två och prioriterar design och körkänsla — och som accepterar ett baksäte för tillfälligt bruk.

Top 5 — rankade på totalkostnad per år

Urvalet av bilar är redaktionellt; ordningen är beräknad. 1 av 5 hämtas ur katalogen — övriga använder listvärden 2026 och visas som »ca«.

  1. Plats 1

    Toyota GR86

    Toyota GR86 2.4 Coupé · Bensin
    Totalkostnad
    ca 91 111 kr/år

    Den billiga körglädjen — lätt, bakhjulsdriven och manuell. Högst skatt i listan men lägst pris.

    Nypris (ca)
    449 000 kr
    CO₂ WLTP
    200 g/km
    Förbrukning
    0,88 l/mil
    Skatt år 3+
    2 318 kr/år
    + Pris, körglädje, enkel teknik
    200 g CO₂ ger klassens högsta skatt och malus
  2. Plats 2

    Mercedes CLA 250+ (el)

    Mercedes-Benz CLA 250+ EV Coupé · El
    Totalkostnad
    ca 91 805 kr/år

    Nya CLA (2025) är en fyrdörrars coupé med 1,4 kWh/mil — snålast i hela katalogen — och över 700 km WLTP.

    Nypris (ca)
    599 000 kr
    CO₂ WLTP
    0 g/km
    Förbrukning
    1,4 kWh/mil
    Skatt år 3+
    360 kr/år
    + Räckvidd, effektivitet, noll skatt
    Lågt tak bak, dyrt tillvalssystem
  3. Plats 3

    BMW i4 eDrive40

    BMW i4 eDrive40 · El
    Totalkostnad
    99 075 kr/år

    Gran Coupé-karossen är en fyrdörrars coupé i praktiken — i4 eDrive40 ger 590 km och BMW-körkänsla utan skatt.

    Nypris
    649 000 kr
    CO₂ WLTP
    0 g/km
    Förbrukning
    1,8 kWh/mil
    Skatt år 3+
    360 kr/år
    + Körglädje, räckvidd, kvalitet
    Högt pris, tung
  4. Plats 4

    BMW 430i Coupé

    BMW 4-serie 430i Coupé · Bensin
    Totalkostnad
    ca 109 691 kr/år

    Den klassiska tvådörrarscoupén — 245 hk, bakhjulsdrift och ett chassi som fortfarande sätter standarden.

    Nypris (ca)
    639 000 kr
    CO₂ WLTP
    158 g/km
    Förbrukning
    0,69 l/mil
    Skatt år 3+
    1 394 kr/år
    + Körkänsla, design, restvärde
    Skatten efter malus ~1 400 kr men malus år 1–3 kostar
  5. Plats 5

    Mercedes CLE 200 Coupé

    Mercedes-Benz CLE 200 Coupé · Bensin
    Totalkostnad
    ca 114 243 kr/år

    Ersätter både C- och E-klass coupé — större än 4-serien, mer komfortinriktad.

    Nypris (ca)
    669 000 kr
    CO₂ WLTP
    164 g/km
    Förbrukning
    0,72 l/mil
    Skatt år 3+
    1 526 kr/år
    + Komfort, interiör, utrymme för klassen
    Dyrast i listan, hög malus

TCO-jämförelse

Uppskattad totalkostnad per år, 1 500 mil. Värdeminskning (nypris/8) är största posten i alla klasser — därför vinner sällan den dyraste bilen.

Totalkostnad per år, Bästa coupé 2026Toyota GR86: Totalkostnad per år 91 111 kr. Mercedes CLA 250+ (el): Totalkostnad per år 91 805 kr. BMW i4 eDrive40: Totalkostnad per år 99 075 kr. BMW 430i Coupé: Totalkostnad per år 109 691 kr. Mercedes CLE 200 Coupé: Totalkostnad per år 114 243 krToyota GR86Toyota GR86 — Totalkostnad per år: 91 111 kr91 111 krMercedes CLA 250+ (el)Mercedes CLA 250+ (el) — Totalkostnad per år: 91 805 kr91 805 krBMW i4 eDrive40BMW i4 eDrive40 — Totalkostnad per år: 99 075 kr99 075 krBMW 430i CoupéBMW 430i Coupé — Totalkostnad per år: 109 691 kr109 691 krMercedes CLE 200 CoupéMercedes CLE 200 Coupé — Totalkostnad per år: 114 243 kr114 243 kr

Att tänka på med coupéer

Räkna på din egen situation

Körsträcka, ägandetid och elpris flyttar rankningen. Jämför två bilar ur listan med dina siffror.

Vanliga frågor

Vilken coupé är billigast att äga 2026?

Toyota GR86 har lägst uppskattad totalkostnad i vår coupé-lista: cirka 91 111 kr per år vid 1 500 mil, inklusive värdeminskning, skatt, försäkring, service och drivmedel. Den billiga körglädjen — lätt, bakhjulsdriven och manuell. Högst skatt i listan men lägst pris.

Vad kostar en coupé per år?

Bilarna i listan ligger mellan 91 111 kr och 114 243 kr per år med vår schablon (nypris/8 + skatt + 8 000 kr försäkring + 5 000 kr service + drivmedel för 1 500 mil). Värdeminskningen är den största posten i alla klasser.

Hur är listan framtagen?

Urvalet av 5 bilar är redaktionellt — populära, aktuella modeller i klassen som säljs nya i Sverige 2026. Rankningen inom listan är beräknad med samma TCO-formel som våra övriga topplistor. Modeller som saknas i vår katalog använder tillverkarnas listpriser och WLTP-värden och visas som »ca«.

Metod

Totalkostnad per år = nypris/8 + fordonsskatt efter malus (Transportstyrelsens regler 2026) + 8 000 kr försäkring + 5 000 kr service + drivmedel för 1 500 mil (bensin 14,90 kr/l, diesel 19,20 kr/l, el 1,70 kr/kWh, laddhybrid 60 % el). Samma formel som TCO-topplistan. Se Så räknar vi.