Topplista per kaross
Bästa kombi 2026
Kombin är Sveriges bilkaross framför andra: släpvagnsvikt, skidbox och en lucka man får in en barnvagn genom. 2026 är det fortfarande bensin, diesel och laddhybrid som dominerar — elkombin (ID.7 Tourer, Superb-syskonet) är på väg men få. Här är fem kombibilar rankade på årskostnad.
Barnfamiljen, hundägaren, husvagnsdragaren och den som kör mycket på landsväg — kombin är kompromissen som inte känns som en.
Top 5 — rankade på totalkostnad per år
Urvalet av bilar är redaktionellt; ordningen är beräknad. 5 av 5 hämtas ur katalogen.
- Totalkostnad79 739 kr/år
Störst lastutrymme i klassen (690 liter) till det lägsta priset — den rationella kombin.
- Nypris
- 419 000 kr
- CO₂ WLTP
- 138 g/km
- Förbrukning
- 0,6 l/mil
- Skatt år 3+
- 954 kr/år
+ Utrymme, pris, mildhybridens förbrukning− Anonym i känsla, tillval krävs för premiumnivå - Totalkostnad80 230 kr/år
Nya Passat finns bara som kombi — och eTSI-mildhybriden ger Superbs teknik i tyskare kostym.
- Nypris
- 419 000 kr
- CO₂ WLTP
- 140 g/km
- Förbrukning
- 0,62 l/mil
- Skatt år 3+
- 998 kr/år
+ Komfort, teknik, dragvikt 2 000 kg− Dyrare än Superb med samma innehåll - Totalkostnad90 783 kr/år
Sveriges kombi — dieseln B4 gör 0,55 l/mil och bilen behåller värdet bättre än någon konkurrent.
- Nypris
- 469 000 kr
- CO₂ WLTP
- 145 g/km
- Förbrukning
- 0,55 l/mil
- Skatt år 3+
- 3 318 kr/år
+ Restvärde, säkerhet, snål på långfärd− Diesel-tillägget på skatten, trångt baksäte för klassen - Totalkostnad93 577 kr/år
Sista generationen A4 Avant säljs ut 2026 — premiumkombin med bäst interiör för pengarna just nu.
- Nypris
- 519 000 kr
- CO₂ WLTP
- 148 g/km
- Förbrukning
- 0,65 l/mil
- Skatt år 3+
- 1 174 kr/år
+ Interiör, quattro-alternativ, låg förbrukning− Utgående modell, mindre bagage än Superb/Passat - Totalkostnad100 581 kr/år
Den stora Volvokombin för långfärd — mest komfort och drag i listan, mot högre skatt och pris.
- Nypris
- 559 000 kr
- CO₂ WLTP
- 168 g/km
- Förbrukning
- 0,72 l/mil
- Skatt år 3+
- 1 614 kr/år
+ Komfort, dragkapacitet, tyst− 0,72 l/mil och 168 g CO₂ ger klassens högsta skatt
TCO-jämförelse
Uppskattad totalkostnad per år, 1 500 mil. Värdeminskning (nypris/8) är största posten i alla klasser — därför vinner sällan den dyraste bilen.
Att tänka på med kombibilar
- 1.En kombi står 20–40 mm lägre än motsvarande SUV, vilket ger lägre förbrukning och bättre väghållning — men sämre insteg och sikt.
- 2.Škoda och VW ger mest lastvolym per krona; Volvo och Audi ger mest restvärde och komfort.
- 3.Laddhybridvarianterna (V60 T6, Passat eHybrid) har låg skatt men kräver att du faktiskt laddar för att kalkylen ska hålla.
Räkna på din egen situation
Körsträcka, ägandetid och elpris flyttar rankningen. Jämför två bilar ur listan med dina siffror.
Vanliga frågor
Vilken kombi är billigast att äga 2026?
Škoda Superb Combi har lägst uppskattad totalkostnad i vår kombi-lista: 79 739 kr per år vid 1 500 mil, inklusive värdeminskning, skatt, försäkring, service och drivmedel. Störst lastutrymme i klassen (690 liter) till det lägsta priset — den rationella kombin.
Vad kostar en kombi per år?
Bilarna i listan ligger mellan 79 739 kr och 100 581 kr per år med vår schablon (nypris/8 + skatt + 8 000 kr försäkring + 5 000 kr service + drivmedel för 1 500 mil). Värdeminskningen är den största posten i alla klasser.
Hur är listan framtagen?
Urvalet av 5 bilar är redaktionellt — populära, aktuella modeller i klassen som säljs nya i Sverige 2026. Rankningen inom listan är beräknad med samma TCO-formel som våra övriga topplistor. Alla bilar hämtas ur vår katalog.
Metod
Totalkostnad per år = nypris/8 + fordonsskatt efter malus (Transportstyrelsens regler 2026) + 8 000 kr försäkring + 5 000 kr service + drivmedel för 1 500 mil (bensin 14,90 kr/l, diesel 19,20 kr/l, el 1,70 kr/kWh, laddhybrid 60 % el). Samma formel som TCO-topplistan. Se Så räknar vi.