Topplista per kaross
Bästa sedan 2026
Sedanen har blivit en nischbil i Sverige — kombin och suven tog över — men de som finns kvar är ofta de bästa bilarna att köra. Elbilarna har dessutom gett karossen nytt liv: låg front och bra aerodynamik ger räckvidd. Här är fem sedaner som håller 2026, rankade på vad de faktiskt kostar per år.
Pendlare med långa motorvägsmil, tjänstebilsförare och den som prioriterar körkänsla och tystnad framför lastvolym.
Top 5 — rankade på totalkostnad per år
Urvalet av bilar är redaktionellt; ordningen är beräknad. 3 av 5 hämtas ur katalogen — övriga använder listvärden 2026 och visas som »ca«.
- Totalkostnad77 315 kr/år
Lägst totalkostnad av alla sedaner — 1,6 kWh/mil, noll fordonsskatt och 629 km WLTP.
- Nypris
- 479 000 kr
- CO₂ WLTP
- 0 g/km
- Förbrukning
- 1,6 kWh/mil
- Skatt år 3+
- 360 kr/år
+ Räckvidd, laddnät, driftkostnad− Stram interiör, prisfluktuationer påverkar andrahandsvärdet - Totalkostnad77 825 kr/år
Tesla-utmanaren med mer premiumkänsla i interiören till samma pris — och 520 km räckvidd.
- Nypris
- 479 000 kr
- CO₂ WLTP
- 0 g/km
- Förbrukning
- 1,8 kWh/mil
- Skatt år 3+
- 360 kr/år
+ Utrustningsnivå, kvalitetskänsla, pris− Kortare verkstadsnät, mjukvara bakom Tesla - Plats 3
Audi A5 Sedan
Audi A5 TFSI 150 hk Sedan · BensinTotalkostnadca 92 507 kr/årNya A5 ersatte A4 2025 — liftback-sedan med stor lucka som löser sedanens praktiska problem.
- Nypris (ca)
- 519 000 kr
- CO₂ WLTP
- 140 g/km
- Förbrukning
- 0,61 l/mil
- Skatt år 3+
- 998 kr/år
+ Praktisk liftback, quattro-alternativ, digital interiör− Basmotorn känns tam, tillval driver upp priset - Plats 4
Mercedes C 200 Sedan
Mercedes-Benz C-Klass C 200 Sedan · BensinTotalkostnadca 98 353 kr/årMest komfort och mest premium i klassen — mildhybriden gör C 200 tillräckligt snål för svensk skatt.
- Nypris (ca)
- 559 000 kr
- CO₂ WLTP
- 148 g/km
- Förbrukning
- 0,64 l/mil
- Skatt år 3+
- 1 174 kr/år
+ Komfort, interiör, restvärde− Dyr i inköp och servicekostnad - Totalkostnad99 166 kr/år
Den klassiska tjänstebilssedanen — dieseln gör 0,5 l/mil och bilen är fortfarande klassens bästa att köra.
- Nypris
- 549 000 kr
- CO₂ WLTP
- 140 g/km
- Förbrukning
- 0,5 l/mil
- Skatt år 3+
- 3 141 kr/år
+ Körglädje, långfärdskomfort, snål diesel− Dieselns skattetillägg och osäker restvärdesutveckling
TCO-jämförelse
Uppskattad totalkostnad per år, 1 500 mil. Värdeminskning (nypris/8) är största posten i alla klasser — därför vinner sällan den dyraste bilen.
Att tänka på med sedaner
- 1.Bagageutrymmet är ofta lika stort som i kombin i liter — men luckan är mindre och du får inte in en barnvagn stående.
- 2.Andrahandsmarknaden är tunnare än för kombi/SUV i Sverige, vilket kan ge lite högre värdeminskning på bensin/diesel-sedaner.
- 3.Elsedanerna (Model 3, Seal, i4) har bäst räckvidd per kWh i hela katalogen tack vare aerodynamiken.
Räkna på din egen situation
Körsträcka, ägandetid och elpris flyttar rankningen. Jämför två bilar ur listan med dina siffror.
Vanliga frågor
Vilken sedan är billigast att äga 2026?
Tesla Model 3 Long Range har lägst uppskattad totalkostnad i vår sedan-lista: 77 315 kr per år vid 1 500 mil, inklusive värdeminskning, skatt, försäkring, service och drivmedel. Lägst totalkostnad av alla sedaner — 1,6 kWh/mil, noll fordonsskatt och 629 km WLTP.
Vad kostar en sedan per år?
Bilarna i listan ligger mellan 77 315 kr och 99 166 kr per år med vår schablon (nypris/8 + skatt + 8 000 kr försäkring + 5 000 kr service + drivmedel för 1 500 mil). Värdeminskningen är den största posten i alla klasser.
Hur är listan framtagen?
Urvalet av 5 bilar är redaktionellt — populära, aktuella modeller i klassen som säljs nya i Sverige 2026. Rankningen inom listan är beräknad med samma TCO-formel som våra övriga topplistor. Modeller som saknas i vår katalog använder tillverkarnas listpriser och WLTP-värden och visas som »ca«.
Metod
Totalkostnad per år = nypris/8 + fordonsskatt efter malus (Transportstyrelsens regler 2026) + 8 000 kr försäkring + 5 000 kr service + drivmedel för 1 500 mil (bensin 14,90 kr/l, diesel 19,20 kr/l, el 1,70 kr/kWh, laddhybrid 60 % el). Samma formel som TCO-topplistan. Se Så räknar vi.